Wizytówka Google pomaga zdobyć nowych klientów i rozwijać biznes. Często jednak spotykamy się z nieuczciwymi praktykami.

Coraz częściej otrzymujemy od naszych klientów wiadomości z informacją o próbie wyłudzenia pieniędzy, jako opłaty za wizytówkę Google. Przypominamy, że jest to darmowe narzędzie i pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych ani uiszczać opłat.

Niewątpliwie wizytówka Google pomaga zdobyć nowych Klientów i rozwijać biznes, jednak zdarza się, że jej prowadzenie zabiera Ci zbyt dużo czasu lub wymaga specjalistycznej wiedzy przy jej optymalizacji. Profil Firmy możesz założyć i administrować samodzielnie, powierzyć opiekę nad nim osobie trzeciej lub agencji marketingowej.

Jak wybrać odpowiednią agencję do prowadzenia wizytówki Google?

Zaufaj tylko sprawdzonym specjalistom, którzy wiedzą jak wykorzystać w pełni potencjał narzędzia. Zanim podejmiesz się takiej współpracy, dokładnie zweryfikuj doświadczenie takiej firmy w zarządzaniu wizytówkami oraz przeczytaj opinie na jej temat.

Szczegółowo przeanalizuj ofertę agencji, której chcesz powierzyć zarządzanie swoim profilem - w ten sposób dowiesz się, co dokładnie będzie należało do jej zadań. Sprawdź czy będzie dbała o aktualność informacji, czy stale będzie publikować treści oraz czy zadba o Twój PR odpowiadając na opinie publikowane przez Twoich klientów.

Nieuczciwe praktyki

W październiku tego roku Google Moja Firma przeszedł pierwszy rebranding zmieniając nazwę na Profil Firmy, co również wykorzystywane jest przez oszustów. Na jakie sygnały musisz w szczególności zwrócić uwagę?
👉 Dzwoniący może podawać się za osobę, która reprezentuje Google i zażądać opłaty za samo założenie wizytówki. Bardzo często wysyłane są także faktury do opłacenia z wiadomością, że w przypadku należności, wizytówka zniknie z wyszukiwarki. Nie są to wysokie kwoty - wszystko po to, aby nie wzbudzić podejrzeń.
👉 Gwarantują wysokie pozycje w Google i szybki efekt za niskie opłaty.

Co zrobić, gdy oszust próbuje wyłudzić pieniądze?

👉 Podczas rozmowy nie podawaj żadnych danych, numeru karty kredytowej i nie dokonuj żadnych wpłat. Skontaktuj się z Supportem Google - tylko dzięki temu będą mogli odpowiednio zareagować.

📣 Pamiętaj również, aby systematycznie sprawdzać profil Twojej Firmy. Osoby, które próbują wyłudzić pieniądze posiadają także konta lokalnych przewodników na wysokim poziomie i sugerują zmiany w Twoim profilu (nie zawsze korzystne). Dodatkowo warto zalogować się na swoją skrzynkę mailową i sprawdzić, czy nie została wysłana prośba o dostęp do Twojej wizytówki - jeśli otrzymałeś takiego maila - pamiętaj, aby ją odrzucić. W innym przypadku, w ciągu kilku dni wizytówka może pojawić się w Google, jako niezarządzana. To tylko krok od jej przejęcia przez nieupoważnione osoby.

Najważniejsze informacje o zasadach prowadzenia Profilu Firmy znajdziesz klikając w link ➡️ https://support.google.com/business/answer/7667250

Masz jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami.