Wyjaśniamy najpopularniejsze spotykane skróty i wyrażenia stosowane podczas współpracy z agencją interaktywną lub agencją marketingową.

Co oznacza skrót ...?

Zapewne nieraz podczas rozmów z kimś na temat działań marketingowych czy rozmów z programistą padły stwierdzenia, które wydały Ci się "branżowym bełkotem". Poniżej przytaczamy kilka najpopularniejszych skrótów i wyrazów używanych w slangu internetowym, z którymi możesz się spotkać współpracując z agencją marketingową lub freelancerem.

Host / Hosting - specjalnie przygotowany serwer komputerowy, na którym uruchomiony jest dany serwis internetowy oraz usługi uzupełniające jak np. poczta e-mail.

CMS - panel administracyjny serwisu internetowego służący do zarządzania jego zawartością (dodawanie i edycja podstron, wpisów blogowych, zmiana zdjęć etc.)

SaaS (z ang. “software as a service”) - oznacza oprogramowanie, do którego mamy dostęp z poziomu przeglądarki (nie jest instalowane na każdym komputerze z osobna). Przykładowe programy Saas: - landingi.com - kreator stron www - wfirma.pl - system do zarządzania księgowością

GA - skrócona nazwa narzędzia Google Analytics, które służy do monitorowania ruchu w serwisie internetowym

GTM - skrócona nazwa narzędzia Google Tag Manager, które służy do zaawansowanego monitorowania ruchu oraz zachowań użytkowników w serwisie internetowym

GSC - skrócona nazwa narzędzia Google Search Console, które służy do monitorowania pozycji serwisu internetowego w wyszukiwarce Google

FTP - tłumaczone z j. angielskiego jako protokół transferu plików. Oznacza specjalny sposób połączenia oraz przesyłania plików na serwer hostingowy. Często potrzebny do wprowadzenia zmian w niektórych serwisach internetowych.

SSH - Oznacza specjalny sposób połączenia pomiędzy Naszym komputerem, a serwerem hostingowym. Połączenie SSH oprócz wymiany plików (jak to ma miejsce podczas połączenia FTP) pozwala Nam na zdalne wykonywanie różnego typu operacji i komend (potrzebne przy bardziej zaawansowanych i rozbudowanych serwisach).

GMB (ang. Google My Business) - oznacza obecność firmy na wizytówce google (po prawej stronie wyników wyszukiwania) oraz na mapach google (np. po wpisaniu “koala marketing rzeszów”)

iframe - oznacza, że na danej stronie internetowej została osadzona inna strona internetowa lub jej fragment. Najczęściej w iframe osadzane są mapy google (umieszczenie mapy google na własnej stronie)