Popularne skróty w Social Media

Wyjaśniamy najpopularniejsze spotykane skróty i wyrażenia stosowane podczas współpracy z agencją interaktywną lub agencją marketingową.

Co oznacza skrót ...?

Zapewne nieraz podczas rozmów z kimś na temat działań marketingowych czy rozmów z programistą padły stwierdzenia, które wydały Ci się "branżowym bełkotem".
Poniżej przytaczamy kilka najpopularniejszych skrótów i wyrazów używanych w slangu internetowym, z którymi możesz się spotkać współpracując z agencją marketingową lub freelancerem.


Host / Hosting - specjalnie przygotowany serwer komputerowy, na którym uruchomiony jest dany serwis internetowy oraz usługi uzupełniające jak np. poczta e-mail.

CMS - panel administracyjny serwisu internetowego służący do zarządzania jego zawartością (dodawanie i edycja podstron, wpisów blogowych, zmiana zdjęć etc.)

SaaS (z ang. “software as a service”) - oznacza oprogramowanie, do którego mamy dostęp z poziomu przeglądarki (nie jest instalowane na każdym komputerze z osobna). Przykładowe programy Saas: - landingi.com - kreator stron www - wfirma.pl - system do zarządzania księgowością

GA - skrócona nazwa narzędzia Google Analytics, które służy do monitorowania ruchu w serwisie internetowym

GTM - skrócona nazwa narzędzia Google Tag Manager, które służy do zaawansowanego monitorowania ruchu oraz zachowań użytkowników w serwisie internetowym

GSC - skrócona nazwa narzędzia Google Search Console, które służy do monitorowania pozycji serwisu internetowego w wyszukiwarce Google

FTP - tłumaczone z j. angielskiego jako protokół transferu plików. Oznacza specjalny sposób połączenia oraz przesyłania plików na serwer hostingowy. Często potrzebny do wprowadzenia zmian w niektórych serwisach internetowych.

SSH - Oznacza specjalny sposób połączenia pomiędzy Naszym komputerem, a serwerem hostingowym. Połączenie SSH oprócz wymiany plików (jak to ma miejsce podczas połączenia FTP) pozwala Nam na zdalne wykonywanie różnego typu operacji i komend (potrzebne przy bardziej zaawansowanych i rozbudowanych serwisach).

GMB (ang. Google My Business) - oznacza obecność firmy na wizytówce google (po prawej stronie wyników wyszukiwania) oraz na mapach google (np. po wpisaniu “koala marketing rzeszów”)

iframe - oznacza, że na danej stronie internetowej została osadzona inna strona internetowa lub jej fragment. Najczęściej w iframe osadzane są mapy google (umieszczenie mapy google na własnej stronie)

Zobacz także inne wpisy »»

Spodobał Ci się wpis?

Jeśli spodobał Ci się wpis lub chcesz zrobić coś podobnego skontaktuj się z nami.